Popis mikropočítače

Procesor Tesla MHB8080A
Frekvence: 2MHz
RAM: 32kB (s možností rozšíření) / 64 kB
ROM: 4kB
VRAM: 1 kB / 2kB v modulech Video, 16kB v modulu Grafik
Přerušení: 8 linek s prioritou (řadič Intel 8259), 5 volných pro uživatele
Klávesnice: membránová, 70 tlačítek
Zobrazení: dle zasunutých modulů (Video32/Video64, Grafik)

Jedná se o klasickou sestavu založenou na mikroprocesoru Intel8080, v tomto případě jeho československý klon Tesla MHB8080A. Základní deska obsahuje samotný procesor a jeho podpůrné obvody, zvláštností a výhodou je řadič přerušení Intel 8259 umožňující až 8 přerušení, z čehož samotné IQ 151 používá 3 (např. klávesa BR). Kromě 1-bitového výstupu na zabudovaný reproduktor IQ 151 nemá (zatím) žádné jiné zvukové možnosti
Klávesnice je bohužel velmi nepovedená, špatně se na ní píše a navíc se rychle vymačkávala. Byla nejslabším místem pro použití mikropočítače. Nepříjemnou vlastností je červená klávesa RES, která rovnou způsobí RESET = inicializaci počítače.
Další negativní vlastnost byla proudová „žravost“ a s tím související zahřívání a nestabilita celého IQ 151. Zadní chladiče byly po chvíli velmi horké a vtipů co se na nich dá všechno uvařit nespočet.

Do konce roku 1987 se mikropočítače dodávaly v naprosté většině s 32kB RAM, až s nástupem sítě FELNET bylo nutné přejít na 64 KB RAM. Pro výuku v prostředí BASIC nebo v OS AMOS bylo 32 kB paměti naprosto dostačující, navíc paměť RAM nad 32kB překrývaly svými EPROM různé moduly a nešlo ji využít..
Z počátku se IQ 151 používalo na výuku programování v jazyce BASIC nebo KAREL (česká verze jazyka LOGO), později na výuku jazyka PASCAL v modulech OS AMOS nebo pomocí CP/M překladače v síti FELNET.